Rekordot döntött a német vállalati csődök száma
A németországi fizetésképtelenségi adatok drámai növekedése nemcsak az országot érinti, hanem Magyarország gazdasági helyzetére is hatással lehet.
Nem teljesítették jól feladataikat a német hírmédiumok a menekültválságban, semleges megfigyelés helyett a politikai elit álláspontját tükrözték, a nagyközönség és a médiaszféra világa elidegenedett egymástól – áll a több mint kétmilliós tagsággal rendelkező német IG Metall szakszervezet által megrendelt, a Hamburg Media School által elkészített átfogó médiatanulmányban.
Nagyszabású médiaelemzést rendelt meg a német IG Metall ipari szakszervezet Otto Brenner Alapítványa a Hamburg Media School szakértőitől. A „Menekültválság a médiában” elnevezésű, 180 oldalas tanulmányban több mint 30 ezer tematikus cikket dolgoztak fel a német sajtóból, az időben egészen 2005-ig visszatekintve.
A tanulmány szerint a német újságírók félreértették a szerepüket, elhanyagolva médiumok felvilágosító funkcióját. „Ahelyett, hogy semleges megfigyelőként kritikusan figyelték és számon kérték volna a politikát és a végrehajtó szervezeteket, a politikai elit nézeteit és szólamait vették át” – nyilatkozta Michael Haller professzor, a kutatás vezetője.
Eszerint a német média szereplőit jobban érdekelte a berlini politika, mintsem a népesség nagy részének félelmei és aggodalmai, vagy épp a Németországba érkező migránsok és a segítőik nehézségei, problémái.
Heller szerint csak a 2015 szilveszteri kölni erőszakoskodások után fedezték fel a valóságot a „jól hangzó Willkomen-retorika” után. A másként gondolkodók kirekesztve érezték magukat. A hírmédiumok az összhang megteremtése helyett csak élesítették a feszültséget.
A tanulmány szerzői szerint ugyan voltak kitűnő riportokat készítő újságírók és médiumok, de az összkép az, hogy az úgynevezett mainstream médiumok válságba kerültek.
Az újságírók által leírt valóság nagyon eltávolodott, elidegenedett a közönségük nagy részének életvilágától – írja a tanulmány szerzője.
A teljes tanulmányt itt lehet elolvasni (PDF).